خود فجر شهید سپاسی تیم فولاد یزد لیگ دسته اول

خود: فجر شهید سپاسی تیم فولاد یزد لیگ دسته اول هفته سی و سوم ورزشگاه شهید دستغیب شیراز

گت بلاگز اخبار اجتماعی بحران معيشت در راه است , هشدار

حدود یک هفته بعد از اینکه مدیر جمهور لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرد، همچنان بیانات راجع به سند مالی سال آینده ادامه دارد. موارد زیادی در بودجه سال ۹۷ است که

بحران معيشت در راه است , هشدار

هشدار؛ بحران معيشت در راه هست

عبارات مهم : یارانه

حدود یک هفته بعد از اینکه مدیر جمهور لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرد، همچنان بیانات راجع به سند مالی سال آینده ادامه دارد. موارد زیادی در بودجه سال ۹۷ است که به بحث های دامنه داری منجر شده است هست. مسئولان دولتی و به خاص مدیر شرکت برنامه و بودجه انتقادات مطرح شده است راجع به بودجه سال آینده را ناشی از شفافیت بودجه ای می دانند.

بحران معيشت در راه است , هشدار

محمد باقر نوبخت می گوید: «این روزها راجع به بودجه حرف های زیادی می شنویم ولی باید به منتقدان بگویم اگر امروز بودجه کاملا براق نبود آیا می توانستید اجزای آن را تحلیل کنید و دستگیر نشوید؟» از طرف دیگر، یک تحلیلگر ارشد پرسشها اقتصادی عنوان می کند: «دولت در بودجه سال ۱۳۹۷ سیاستگذاری هایی به نفع غیر مولدها دارد که این تورم زاست و معیشت مردم را ترساندن می کند.» عوارض خروج، قیمت بنزین، یارانه ها و… همچنان باعث طرح بحث های متفاوت می شود.

بودجه 1194 تریلیون تومانی سال 97 یکی از براق ترین بودجه های ارائه شده است در دهه های اخیر هست. این لایحه خالی از اشکال نیست، ولی همین که اعداد و ارقام و بند ها و تبصره های مشخصی دارد، زمینه اظهار نظر و انتقاد را فراهم کرده است.

حدود یک هفته بعد از اینکه مدیر جمهور لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرد، همچنان بیانات راجع به سند مالی سال آینده ادامه دارد. موارد زیادی در بودجه سال ۹۷ است که

پیش بینی 980 هزار وقت تازه شغلی

پایان هفته گذشته سخنگوی قوه مجریه در اظهار نظر جدیدی در رابطه با بودجه سال 97 ظهار داشت: این روزها راجع به بودجه حرف های زیادی می شنویم ولی باید به منتقدان بگویم اگر امروز بودجه کاملا براق نبود آیا می توانستید اجزای آن را تحلیل کنید و دستگیر نشوید؟ به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت افزود: البته قبول دارم بیماری مزمن اقتصادی در کشور وجود دارد که نمی توان آن را با دارو درمان کرد بلکه باید دست به جراحی بزرگی زد ولی راه حل دیگری وجود دارد که می توانیم دست بر روی دست بگذاریم و دو سه سال آینده را نیز بگذرانیم و همین بیماری مزمن را با رعایت امانت به دولت بعد بسپاریم.

او با تاکید بر اینکه حق نداریم جامعه را متشنج کنیم و باید با آرامش کار خود را پیش ببریم، گفت: از همه می خواهیم انتقاد کنند و هیچ کس در زمینه بودجه مسئول نیست بلکه خودم به عنوان محمد باقر نوبخت شخصا مسئول بودجه هستم و اگر اشتباه می کنم بگویید که برگردم. نوبخت یکی از شاخصه های بودجه سال آینده را توجه به اشتغال دانست و اظهار داشت: در بودجه سال آینده آینده نگری 980 هزار وقت تازه شغلی را کرده ایم لیکن در هر منزل ای که می روید حداقل سه بدون کار تحصیلکرده وجود دارد.

بحران معيشت در راه است , هشدار

رئیس شرکت برنامه و بودجه با بیان اینکه یک هزار و 194 هزار میلیارد تومان در کشور هزینه خواهد شد که ما فقط می توانیم 368 هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداشت کنیم، گفت: جامعه حق دارد این پرسش را بپرسد که مابقی این هزینه را از کجا می خواهید بیاورید؟ نوبخت بیان کرد: در جدول بودجه سال های گذشته 59 ردیف و موسسه وجود داشت که از دولت کمک می گرفتند و حتی بسیاری از این موسسات را ما نمی شناختیم که در امسال این ردیف ها از بین بردن شد، البته 194 هزار میلیارد تومان نیز از حقوق گمرکی و مالیات درآمد کسب خواهیم کرد که در عین حال 500 هزار میلیارد تومان نیز طرح و پروژه نیمه تمام در کشور داریم.

او ادامه داد: بعد باید چیزی بفروشیم تا بتوانیم این میزان را تامین کنیم که اولا ساختمان های دولتی است که آینده نگری کردیم یک هزارو 500 میلیارد تومان و فروش سهام شرکت های دولت که آن نیز حدود 106 هزار میلیارد تومان خواهد بود و جهت تامین بقیه آن مجبور شدیم اوراق قرضه بفروشیم که آن نیز حدود 47 میلیارد تومان هست. سخنگوی قوه مجریه افزود: هزار میلیارد تومان نیز باید به بازنشستگان جهت همسان سازی پرداخت کنیم که با این کسری بودجه مجبور شدیم 20 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی جهت اتمام پروژه های نیمه تمام استفاده کنیم.

حدود یک هفته بعد از اینکه مدیر جمهور لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرد، همچنان بیانات راجع به سند مالی سال آینده ادامه دارد. موارد زیادی در بودجه سال ۹۷ است که

خروج هر سال ۹میلیارد دلار ارز مسافرتی

نوبخت با بیان اینکه برجام توانست جهت دولت گشایش ایجاد کند، گفت: بعضی می گویند برجام هیچ دستاوردی نداشته ولی من به عنوان مدیر شرکت مدیریت می گویم حداقل گشایشی که داشته این بود که فروش نفت ما از حدود یک میلیون بشکه به دو میلیون و 410 هزار بشکه رسید که توانستیم با پول آن هزینه های جاری دولت و حقوق کارمندان را پرداخت کنیم. البته ترامپ از اقدام و مذاکرات ما و به ثمر رسیدن برجام بسیار می سوزد و می داند که اگر برجام به ثمر نمی رسید پرسشها زیادی در کشور وجود داشت. او به بحث قبلی خود برگشت و ادامه داد: خلاصه جهت طرح های عمرانی پول کافی نداریم و جهت این کار مجبور شدیم سال گذشته 17 هزار میلیارد تومان از بانک ها پول بگیریم تا بتوانیم واحدهای متوقف و نیمه تعطیل را دوباره فعال کرده و وقت شغلی ایجاد کنیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: تصمیم گرفتیم اگر اصلاح قیمتی روی حامل های انرژی رخ دهد و مجلس مجوز آن را بدهد 17 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم تا بتوان 83 هزار واحد صنفی نیمه کاره ای که باید کامل شود را تکمیل کنیم. نوبخت توضیح داد: در قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود با اصلاح حامل های انرژی و منابع حاصل از آن نصف آن به مردم جهت پرداخت نقدی یارانه ها و از نصف دیگر 30 درصد به واحدهای تولیدی و 20 درصد نیز در جیب دولت قرار گیرد ولی امروز نه فقط آن 30 درصد به واحدهای تولید داده نشد و 20 درصد نیز به جیب دولت نرفت بلکه 12 هزار میلیارد تومان نیز به مبلغ قبلی افزوده و به عنوان پرداخت نقدی یارانه به مردم دادیم.

بحران معيشت در راه است , هشدار

رئیس شرکت برنامه و بودجه با بیان اینکه عده ای به این پول نیازمند هستند و نمی توانیم تحت هیچ شرایطی آن را قطع کنیم، گفت: بنده قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم و هیچ پول دیگری از هیچ جای دیگر دریافت نمی کنم و دریافت این 45 هزار تومان هیچ تاثیری در زندگی من ندارد ولی می توان با جمع این 45 هزار تومان پرسشها زیادی را حل کرد البته امسال یارانه تحت پوشش افراد کمیته امداد و بهزیستی سه،چهار برابر شده است است و تلاش داریم هر کسی که زیر خط فقر باشد پول دیگری به نام بیمه سلامت به آنها بدهیم و سال آینده قطعا سه دهک افراد بی نیاز از یارانه را قطع خواهیم کرد. نوبخت با بیان اینکه مدیر جمهوری تاکید کرده که راجع به زیاد کردن قیمت ارز بسیار دلواپس هست، ادامه داد: آقای روحانی اصلا و به هیچ عنوان زیاد کردن قیمت ارز را برنمی تابد و از زیاد کردن آن بسیار مکدر است.

او با تاکید بر اینکه باید قیمت ارز کنترل شود و جهت این کار دولت باید در بازار مداخله کند، افزود: جهت اینکه بتوانیم تقاضای بازار را متعادل کنیم باید ارز تزریق کنیم ولی متاسفانه بانک مرکزی اگر ارز بیشتری داشت قطعا ورود می کرد. سخنگوی قوه مجریه ادامه داد: در بازار ما دلار زیاد است ولی جهت کنترل قیمت آن باید بانک مرکزی ورود کند که متاسفانه جهت تهیه ارز مسئله دارد. نوبخت به میزان سفرهای خارجی از کشور اشاره کرد و گفت: هر سال 9 میلیون و 200 هزار نفر به مسافرت خارجی می روند که اگر هر کدام هزار دلار با خود ببرند می شود 9 میلیارد دلار، که همین میزان جهت دولتی که تامین 200 میلیون دلار برایش سخت هست، بسیار زیاد است و بار بسیار زیادی را به بازار وارد می کند. او گفت: خروج ارز از کشور به بازار فشار وارد می کند و یکی از عوامل جلوگیری خروج ارز از کشور می تواند زیاد کردن عوارض خروج مسافران باشد.

بودجه ۹۷ تورم زاست

فرشاد مومنی می گوید دولت در بودجه سال ۱۳۹۷ سیاستگذاری هایی به نفع غیر مولدها دارد که این تورم زاست و معیشت مردم را ترساندن می کند. به گزارش ایسنا، فرشاد مومنی در نشست هفتگی دین و اقتصاد که به عنوان نسبت نظام تامین اجتماعی با اقضائات توسعه ملی تخصیص داده شده است داشت، اظهار کرد: واقعیت این است که غفلت از ملاحظات سطح توسعه و دلبستن به رویه های کوته نگرانه و سلطه غیر متعارف روزمرگی کشور را دستخوش آسیب های بسیاری می کند.

او ادامه داد: در شرایط کنونی باید توجه نظام تصمیم گیری را به این توصیه جلب کنیم که اگر نتواند طبق موازین علمی یک صورت بندی دقیق از پرسشها کشور کند، امکان برون رفت از هیچ یک از چالش ها محقق نمی شود و مرتبا باید شاهد گسترش چالش ها باشیم. عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: از سال ۱۳۶۸ تا امروز به صورت بی وفقه شاهد مسئولیت گریزی نظام واری از مسئولیت های نهادها بودیم. این امر به خاص در مساله تغذیه و آموزش های کلیدی و غیره با عریانی شدیدتری قابل توجه هست. شما نسبت هزینه ای که دولت جهت آموزش و بهداشت می کند را بررسی کنید، تقریبا نصف میانگین جهانی است.

او ادامه داد: هنگامی که توجه کافی نمی شود به امور اجتماعی که متکفل مسائلی است که به توانمندسازی مردم و شکل گیری چسب اجتماعی منجر می شود، طبیعتا سرمایه های انسانی و فیزیکی هم کارکرد خود را از دست می دهند. مومنی در ادامه سخنانش اظهار کرد: از این رو می بینید که با اینکه مردم در تصویر العمل به سهل انگاری دولت خود بخش اعظم هزینه های تحصیل فرزندان خود را به عهده گرفتند و کمابیش اقتداری در فرایند انباشت سرمایه انسانی رخ نداده ولی این انباشت سرمایه انسانی قادر نیست که منشأ خلق ارزش افزوده شود چون مناسباتی وجود دارد که به موجب آن فعالیت های تولیدی مقهور فعالیت های غیر مولد شده است هست. ادامه این اوضاع هزینه های جبران ناپذیری دارد.

تاثیرات منفی زیاد کردن عوارض خروج

همزمان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: زیاد کردن سه برابری عوارض خروج از کشور که به تازگی از طرف دولت اعلام شده است هست، صراحتا جهت زیاد کردن درآمدهاست و از این طریق تلاش شده است که بخشی از درآمدهایش را پوشش دهد. به گزارش ایسنا، حمیدرضا صالحی افزود: پیش از این دولت پوشش درآمدهای خود را از طریق مالیات ها اجرایی کرد و حتی در وقت رکود هم مالیات ها را زیاد کردن داد.

به نظر می رسد زیاد کردن عوارض خروج از کشور در این شرایط که با اقتصاد نحیف، خسته و غیر مولد روبه رو هستیم، تاثیرات منفی داشته باشد.او با بیان اینکه این تصمیم باعث کم کردن همکاری مردم در اقتصاد می شود، گفت: زیاد کردن عوارض خروج از کشور تاثیرات بدی در سفرها خواهد گذاشت. دولت باید کاری کند سفرها به خاص سفرهایی که منجر به روابط و تجارت بین المللی می شود، زیاد کردن پیدا کند و در جهت توسعه روابط تجاری و صادرات شرایط سفرها را تسهیل کند تا درآمدهای غیر نفتی در جهت اقتصاد مقاومتی اوج برود.

اخبار اجتماعی – آرمان/ فریبا نهاوندی

واژه های کلیدی: یارانه | سال آینده | لایحه بودجه | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog