خود فجر شهید سپاسی تیم فولاد یزد لیگ دسته اول

خود: فجر شهید سپاسی تیم فولاد یزد لیگ دسته اول هفته سی و سوم ورزشگاه شهید دستغیب شیراز

گت بلاگز فرهنگی هنری ایده برگزاری جشنواره انجمن‌های ادبی به صورت سالیانه است ، آمار دقیقی از تعداد انجمن‌های ادبی وجود ندارد

ما هيچ آمار دقيقي از تعداد انجمن‌هاي ادبي در سطح كشور نداريم. مراكز مختلفي كه مرتبط با انجمن‌هاي ادبي مرتبط هستند، ليست‌هاي خودشان را دارند؛

ایده برگزاری جشنواره انجمن‌های ادبی به صورت سالیانه است ، آمار دقیقی از تعداد انجمن‌های ادبی وجود ندارد

به گزارش خبرنگار ادبیات گروه فرهنگی کلوب خبرنگاران، ادبيات در ايران و از ديرباز، با تشكيل مجامع و گردهمايي هایی كه آنها را بیشنر به نام انجمن ادبي مي شناسيم، روند رونق خود را سپري كرده هست. اين انجمن هاي ادبي بدون شك، پیش برنده جریان کتاب و کتابخوانی كشور هستند و هر كدام در ظهور و بروز استعدادهاي نويسندگي و شعر و شاعري، نقش خود را به خوبي ايفا كرده اند. با اين حال اطلاعات کاملی از این انجمن ها در محل مشخصي ثبت نشده است و البته به دليل بي اطلاعي اين انجمن ها از عملكرد همديگر، بسيار مشاهده مي شود كه فعاليت هاي موازی و تکراری انجام مي دهند. همچنين بسياري از انجمن هاي ادبي که ماهيت و هويت آنها مردمی، شخصی و غیردولتی هست، در اجرای برنامه های خود با پرسشها حمایتی مواجه می شوند. بر اين اساس بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان، برگزاري نخستين جشنواره انجمن هاي ادبي را در دستور كار خود قرار داد تا طي آن ضمن ثبت اطلاعات عمومي انجمن هاي ادبي سراسر كشور، از طرح هاي برتر، شاخص و ويژه اين انجمن ها، پشتيباني مالی و در صورت لزوم، حمایت معنوي كند.

عبارات مهم : انجمن
احسان رضايي، دبیر جشنواره انجمن هاي ادبي در گفت وگو با گروه تحریریه سایت راجع به شرح اين جشنواره و نتايجي كه در روزهاي پاياني آن كسب شده است گفت: روند رسمي برگزاري نخستين جشنواره انجمن هاي ادبي از دي ماه با اعلام فراخوان جشنواره شروع شد. البته پيش از اعلام فراخوان، دوره اي براي كارشاسان فرهنگي ادرات كل ارشاد استان ها برگزار كرديم تا از جشنواره و اهداف جشنواره مطلع شوند و ما را در روند اطلاع رساني جشنواره ياري برسانند. اين رويه در حوزه اطلاع رساني به ما كمك شاياني كرد؛ چون اغلب انجمن هاي ادبي شركت كننده در جشنواره از طريق ادارات كل ارشاد استان ها از آن با خبر شده است بودند.

ميزان استقبال از جشنواره چطور بود؛ آيا منطبق با اهداف اوليه شما بود؟

تا پايان مهلت عضویت 180 انجمن و تشکل ادبي از شهرهاي متفاوت و استان هاي سراسر كشور شركت كرده اند كه براي دور اول جشنواره، نتيجه اي بسيار خوب محسوب مي شود. نشانه گذاري خود ما تا 150 انجمن بود كه بالتبع در این نشانه موفق شديم. البته اين را هم بگويم كه شايد دو برابر اين رقم، انجمن ادبي فعال در كشور داشته باشيم؛ با اين وصف اين تعداد شركت كننده براي دوره اول يك جشنواره عدد خیلی خوبی محسوب مي شود.

پيش از اين مطرح شده است بود كه جشنواره مي تواند محلي براي ثبت اطلاعات انجمن هاي ادبي كشور هست. اين موضوع، دغدغه جشنواره هست؟

ما هيچ آمار دقيقي از تعداد انجمن هاي ادبي در سطح كشور نداريم. مراكز مختلفي كه مرتبط با انجمن هاي ادبي مرتبط هستند، ليست هاي خودشان را دارند؛ مثلاً شرکت فرهنگي و هنري شهرداري فهرستي از انجمن هايي را در اختيار دارد كه با آنها همكاري مي كنند. حداقل 9 شرکت و مركز در كشور با انجمن هاي ادبي ارتباط دارند. ما اين ليست ها را گردآوري كرده ايم. انجمن هاي زیادي هم هستند كه در اين فهرست ها نامي از آنها وجود ندارد. بعضي از اين انجمن ها را هم به وسیله فعالان حوزه ادبيات و همچنين ادب جوياني كه در دوره هاي متفاوت آموزشي بنیاد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان شركت كرده بودند، شناسايي كرديم. با اين حال برخي هم هنوز در جايي ثبت نشده اند. ما بر اساس اين فهرست ها و معرفي ها، انجمن هاي ادبي را شناسايي كرديم. اين شناسايي از روز شروع به كار دبيرخانه جشنواره شروع شد و توانستيم فهرستي از انجمن هاي ادبي كشور را تهيه كنيم.

اين اطلاعات منجر به تأسيس بانك اطلاعاتي انجمن هاي ادبي خواهد شد؟

حتماً. ما اين اطلاعات را به تدريج راستي آزمايي می کنیم و بعد از آن بانك اطلاعات انجمن هاي ادبي را راه اندازي خواهيم كرد.

قبلاً گفته شده است بود كه راه اندازي دبيرخانه دايمي جشنواره، منوط به برگزاري نخستين دوره آن و نتايج حاصل از آن هست. الان كه گام هاي نهايي اولين دوره جشنوراه برداشته مي شود، به اين نتيجه رسيده ايد كه اين دبيرخانه را تأسيس كنيد؟

از نوع اطلاعاتي كه كسب كرديم و استعدادي كه در اين انجمن هاي ادبي شاهد بوديم و همچنين استقبالي كه از جشنواره شده است هست، به اين نتيجه رسيده ايم كه مي شود همكاري مشتركي بين بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان و انجمن هاي ادبي تعريف كرد. اين همكاري، نيازمند مركزي است كه ممكن است نام آن دبيرخانه جشنواره و يا هر نام ديگر باشد. به هر حال اين ارتباط شكل خواهد گرفت.

اين همكاري مشمول بر چه مواردي است؟

اين همكاري مشمول بر انواع مختلفي مثل كمك به برگزاري برنامه، دعوت استاد براي يك انجمن ادبي، تهيه كتابخانه و منابع، يا انواع ديگر همكاري ها هست. در دوره اختتاميه كه روزهاي 30 و 31 فروردين برگزار شد براي مسئولان و اعضاي انجمن هاي ادبي و همچنين در روز اختتاميه و اعلام طرح هاي برتر در اول ارديبهشت، براي اطلاع عموم، اين برنامه ها اعلام شد.

منظور از دوره اختتاميه براي انجمن هاي ادبي چيست؟

یک کارگاه دوروزه اي را در محل مجتمع آدينه پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار کردیم تا در آن هم ایده های برتر معرفی شوند که جهت الهام گیری دیگر انجمن ها مفيد خواهد بود و هم اینکه انجمن های قدیمی و باسابقه، بیایند و گزارشی از فعالیت های خود ارایه دهند. مسئولان انجمن ها در اين دوره هم با هم آشنا و از تجارب هم بهره مند شدند.

مشخص شده است جشنواره به صورت هر سال برگزار خواهد شد و يا دوسالانه؟

ايده ما هر سال هست؛ چون بودجه حمايت از اجراي برنامه هاي ادبي در بخش خصوصي قاعدتاً مثل هر بودجه ديگري در رديف بودجه هر سال قرار مي گيرد، بعد بايد به صورت هر سال هم برگزار شود.

اين بودجه چقدر است؟ يعني انجمن هاي ادبي در صورت موفقيت چه مقدار بودجه دريافت خواهند كرد؟

در فراخوان اولیه اعلام شده است بود که از 10 انجمنی که طرح برتر داده باشند حمایت می کنیم. ولی در جریان انجام داوری دیدیم كه طرح ها خیلی نزدیک به هم است و تصمیم گرفتیم تعداد برندگان را بيشتر و جوایزی که درنظر گرفته بودیم را بين آنها پخش كنيم. البته این حمایت به سبك و روش متداول و موفق يونسكو، سه به یک خواهد بود. یعنی یک بخش از چهار بخش (25 درصد) هزينه هاي اجراي طرح را انجمن ادبي مجري متقبل مي شود و سه بخش ديگر را بنیاد تأمین می کند.

بنابراين انجمن هاي ادبي مي توانند در صورت فعال بودن، بودجه اي را به صورت هر سال دريافت كنند. درست است؟

نه، اينطور نيست كه بودجه اي را براي فعاليت هر سال يك انجمن ادبي در نظر بگيريم؛ بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان و در ادامه جشنواره انجمن هاي ادبي، از اجراي برنامه و طرح حمايت مي كند و نه از انجمن و فرد. بنياد از هر برنامه اي كه خلاقانه تر و يا مفديرتر براي جريان ادبيات كشور باشد، حمايت مالي و معنوي مي كند و اين كار به معناي حمايت از انجمن ادبي نيست.

مثلاً چه برنامه هايي؟

طبيعتاً برنامه هاي بومي و خلاقانه و دارای مخاطب زیاد در اولويت قرار مي گيرند. مي خواهيم حمايت از برنامه اي صورت بگيرد كه اين برنامه اولا ایده جدیدتری داشته باشد، در ثانی از ظرفیت های بومی هر منطقه استفاده کند و سوم اینکه فراگیر باشد و مفيد به حال و فضاي ادبي كشور و آن منطقه باشد.

اينجا نكته اي به وجود مي آيد؛ اينكه برنامه ريزي ادبي و برنامه نوشتن در حوزه ادبيات در كشور ما رايج و آشنا شده است نيست. اين تناقض را چگونه مي توان برطرف كرد؟

بله، مي دانيم كه بيشتر نويسنده ها و شاعران ما به صورت ماشین اوج آمده اند و آنهايي هم كه انجمن ادبي راه اندازي كرده اند با همان روش تشويق و ترغيب و علاقه و پشتكار به فعاليت ادامه مي دهند. ولی مي شود كه انجمن هاي ادبي با برنامه ريزي ادبي حرکت کنند تا ضمن جلوگيري از فعاليت هاي موازي، تكراري و حتي گاهي بي ثمر، در روند ادبيات كشور هم موج تازه و مثبت ايجاد شود. همانطور كه گفتيد، تدوين برنامه در حوزه ادبيات كشور خيلي مرسوم نيست، بر اين اساس يكي از کارها جشنواره در حوزه آموزش برنامه نويسي در اين دوره سه ماهه اعلام فراخوان تاكنون، برگزاري دوره هايي مانند «17 دقيقه حرف حساب» بود كه در آن 6 شخصيت فرهنگي، مسئول انجمن موفق، مشاور برنامه ريزي، نويسنده و … سخنراني كردند و ايده هايي را مطرح كردند و اين ايده ها به اشتراك گذاشته شد. همچنين به انجمن هاي ادبي متفاوت مشاوره ها و كمك هاي فكري داديم تا بر اساس داشته هاي بومي خود، برنامه اي را طراحي كنند.

اين کارها شائبه هدايت را تداعي نمي كند؟

مشاوره به معناي مشاوره هست. ما هيچگاه به دنبال هدايت انجمن هاي ادبي نبوديم؛ زيرا هويت اين انجمن ها در خصوصي بودن و غيردولتي بودن آنهاست. اگر جشنوراه ذره اي از هويت مردمي بودن انجمن هاي ادبي را زير سؤال ببرد، مسير را اشتباه حركت كرده هست. معتقديم كه نبايد به اين هويت مردمي بودن انجمن هاي ادبي خدشه اي وارد شود. نوع مشاوره ها هم اينطور بود كه مثلاً يك انجمني مي خواست شب شعري برگزار كند، به او مي گفتيم در منطقه شما چه ويژگي فرهنگي يا طبيعي خاص هست؟ مثلاً مي توانيد شب شعر را سر مزار كدام شاعر بگيريد؟ يا كنار فلان آبشار جمع شويد. در واقع اصل ايده براي خودشان بود.

چند طرح از سوي انجمن هاي ادبي در اين جشنواره شركت كرده اند؟

همانطور كه اعلام كردم؛ 180 انجمن ادبي در اين جشنواره شركت كرده اند و هر كدام حداقل يك طرح و برخي هم البته بيش از اين تعداد و شايد بين 5 تا 10 طرح را در جشنواره شركت داده اند. در كل بالغ بر 210 طرح به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است است.

بين اين طرح ها تشابه هم وجود دارد؟

خيلي. از آنجا كه براي ما چيزي به عنوان برنامه نويسي ادبي جا نيفتاده؛ بنابراين بيشترمان شبيه به هم فكر مي كنيم. طرح هايي مانند بزرگداشت ها و برگزاري شب شعر و چاپ آثار برگزيده اعضاي انجمن از جمله اين موارد بودند كه ما را قانع نمي كرد و نمي كند. ما در اين جشنواره دنبال طرح هايي بوده ايم كه به ذهن كمتر كسي خطور مي كند.

در ميان اين طرح ها موضوعاتي كه غافلگيرتان كند وجود داشت؟

بله، مواردي بودند كه خلاقيت بسياري داشتند.

از نظر كميت، طرح هاي ارسالي در چه حوزه هايي نسبت به ديگران پيشي گرفته اند؟

اول شعر و بعد داستان، ادبيات كودك، ادبيات فولكوريك و بالاخره ترانه، بيشترين تعداد طرح هاي ارسالي را به خود تخصیص داده شده است داده اند. در اين ميان توجه به كودك و نوجوان و مخاطبان اين رده هاي سني، نظر ما را به خود جلب كرد.

اين طرح ها به چه صورت مورد داوري قرار مي گيرد؟

طرح هاي دريافتي در دبيرخانه جشنواره به وسیله كارشناسان بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان مورد بررسي اوليه قرار گرفته اند و در ادامه داوري نهايي متشكل از افرادي از خود بنياد و كساني كه سابقه عضويت در تشكل ها و انجمن هاي ادبي را دارند و همچنين يك استاد مديريت به عنوان كسي كه قدرت نقد برنامه ريزي ها و ايده ها را داشه باشد، انجام مي شود.

اهداف اوليه مدنظر بنياد در برگزاري اين جشنواره محقق شده است است؟

شناسايي انجمن هاي ادبي، كشف ايده ها و استعدادهاي خاص، حمايت از آنها، استمرار جشنواره و كمك به برطرف مشكلات انجمن هاي ادبي، اهداف 5 گانه ما در برگزاري اين جشنواره هستند. سه نشانه نخستين آن در روند برگزاري و بر اساس توضيحاتي كه در اين گفت وگو بيان كردم، تا حدود بسيار زيادي محقق شده است اند. پرداختن به دو نشانه بعدي ولی بعد از برگزاري دوره هاي اختتاميه و آيين پاياني جشنواره شروع مي شود و اين موارد را بالتبع بايد چند ماه بعد ارزيابي كرد. هرچند بايد دايره اين اهداف را بيشتر بگيريم تا تعداد انجمن هاي شركت كننده در اين جشنواره بيشتر شوند.

البته تعداد انجمن هاي شركت كننده با توجه به رقم حدود 50 درصدي كه ذكر كرديد، بايد قانع كننده باشد.

شايد بيشتر از تعداد، اين جالب باشد كه انجمن هاي ادبي شركت كننده در جشنواره، تنوع جغرافيايي خيلي زيادي داشتند. از شهرستان نهبندان در منطقه بشاگرد تا شهرستان هايي كه حتی نام آنها براي خود من ناآشنا بود، در جشنواره شركت كرده اند. همه استان ها هم در اين جشنواره نماينده دارند .حضور برخي از آنها مانند استان خراسان جنوبي با 16 انجمن، غافلگيركننده هست. استان هاي همدان و گلستان هم با تعداد انجمن ادبي زيادي در اين جشنواره شركت كرده اند.

بنابراين برگزاري جشنواره براي نخستين بار و اينكه از تمامي استان ها در آن شركت دارند، از ويژگي هاي خاص جشنواره انجمن هاي ادبي هست. مشخصه ديگري هم مي توان براي اين جشنواره متصور شد؟

اينكه برگزاري اين جشنوراه كار نويني است و توانسته بين انجمن ها تكاپويي ايجاد كند، از مشخصه هاي جشنواره هست. البته نمي توان به قطع يقين گفت كه در بين تمامي اين انجمن ها شاهد اين تكاپو هستيم؛ چون ساختارها، تعداد اعضا و ظرفيت ها تفاوت دارد و نمي توان ادعا كرد كه همه با اشتياق در جشنواره شركت كردند، ولی با توجه به سؤال هايي كه با ما مطرح مي كنند، مي بينيم كه بين انجمن ها تكاپويي ايجاد شده است و با همديگر هم ارتباط هاي خوبي برقرار كرده اند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انجمن | برنامه | داستان | برنامه | داستان | استعداد | جشنواره | استعداد | جشنواره

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog